Klik billedet
Årets leder Udskriv Email
Untitled document

Prisen som ”Årets leder i B.93” blev indstiftet af Hovedbestyrelsen i 1990.

Der blev udsat en vandrepokal til en leder, der havde gjort en særlig indsats for den samlede klub i det forgangne år.

Første uddeling skete på generalforsamlingen i 1990, og tilfaldt meget passende formanden for aktivitetsudvalget, den altid aktive Børge Carlsen.
 
Pokalen blev ikke uddelt i årene 2002, 2003 og 2004. Klubben havde de år en masse problemer, både ledelsesmæssigt og økonomisk.


Prismodtagere (hvor årstallet er det år hvor generalforsamlingen fandt sted)

2016: Cathrine Ørbeck Riis (tennis)
2015: Palle 'Banks' Jørgensen (fodbold)
Aarets_leder_sakset_150px2014: Jan Nygaard Jensen (tennis)
2013: Poul Aarøe (tennis)
2012: Torben Klarskov (fodbold)
2011: Torben Henriksen (tennis) – 2. gang
2010: Klaas Muizelaar (tennis)
2009: Jens Kampmann (tennis)
2008: Henrik Lindholm (fodbold) – 2. gang
2007: Torben Henriksen (tennis)
2006: Klaus B. Johansen (fodbold)
2005: Hans Drachmann (fodbold)
2001: Michel Zola (fodbold)
2000: Sara Crone (tennis)
1999: Mogens Hansen (fodbold)
1998: Freddie Birtø (fodbold)
1997: Jan Rasmussen (fodbold)
1996: Paul ’Ost’ Davidsen (fodbold)
1995: Torben Biilmann (tennis)
1994: John Larsen (fodbold)
1993: Kurt Olsen (fodbold)
1992: Henrik Lindholm (fodbold)
1991: Knud Petersen (fodbold)
1990: Børge Carlsen (fodbold)

Herunder finder du en begrundelse for tildelingerne.

2016: Cathrine Ørbeck Riis

Cathrine_Oerbeck_Riis_Maj2016_100pxCathrine, født 08-03-1966, fra tennisafdelingen blev tildelt prisen som årets leder, der giver hvert år til en persoon, der har gjort en særlig indsats for klubben. Cathrine har på meget fin vis repræsenteret B.93 i Københavns Tennis Union. Hun har været særdeles aktiv med at skaffe turneringer til klubben, og har samtidig deltaget i selve afviklingen af turneringerne. Cathrine, netop fyldt 50 år, fik tidligere i år Københavns Tennis Unions ungdomslederpris.

2015: Palle 'Banks' Jørgensen

Palle 'Banks', født 19-10-1945, fik overrækt pokalen ved generalforsamlingen af den konstituerede formand Jørgen Ritnagel, der begrundede tildelingen med 'klubbens talknuser'. Han sørger for bogføringen af moderklubbens mange bilag, han opstiller regnskab til revisor, han sørger for der følges op på kontingentrestancer. Og så er han fast stemmetæller på årsmøder og generalforsamlingen. I sin fritid er Palle Banks formand for Kulturudvalget og for Oldboysforeningen. Og så er han fast fluefanger på Super Grand Old Mastersholdet.

2014: Jan Nygaard Jensen

Jan_Nygaard_Jensen_100pxJan Nygaard Jensen, født 11-04-1975, blev kåret til 'Årets leder' efter en fornem indsats i tennisafdelingen. Jan havde ydet en stor trænerindsats for klubbens elitespillere i en brydningstid, hvor 75-årige Ernst Ecks ikke havde fået forlænget sin kontrakt.


2013: Poul Aarøe

AaroePoul Aarøe fra tennisafdelingen blev valgt som 'Årets leder' for sit enorme arbejde som arrangør af alle former for tennisturneringer, bl.a. det succesfulde 'Lørdagsopen' Beklageligvis var Aarøe ikke til stede på generalforsamlingen den 16. april 2013. Rygterne sagde, at han var midt i en tennisturnering.
2012: Torben Klarskov

Torben overtog redaktionen af Fodboldbladet i 2010, da den gamle redaktør Freddie Birtø stoppede efter mange år. Torben er også suppleant (arbejdende) til Hovedbestyrelsen, og fungerer som sådan i møderne som referent. Torben er formand for BackOp Foreningen (tidligere 100 mandsklubben). Derudover har, den nu forhenværende skolelærer, netop påtaget sig jobbet som WEB-master i Klaus Johansens orlovsperiode på et års tid.2011: Torben Henriksen

Klubbens husadvokat og fast dirigent ved generalforsamlingerne. Havde i det forgangne år lavet et stort arbejde omkring finansieringen af tennishallerne, og var indtrådt i ØI’s bestyrelse. Torben er aktiv tennis- og fodboldspiller. Torben blev også ’Årets leder’ i 2007.2010: Klaas Muizelaar

Klaas_Muizelaar_100pxManden bag tennisafdelingens nye uvurderlige bookingsystem. Klubbens EDB-ekspert, som også er ansvarlige for bogføringssystemer, herunder ikke mindst det vigtige kontingentopkrævningssystem og FOS-regnskabet. Klaas var og er ydermere primus motor på den tekniske udvikling af den nye hjemmeside, som så dagens lys i marts 2010.

2009: Jens Kampmann

Jens_Kampmann_100pxDen tidligere formand for B.93 (1983 - 86) gjorde comeback som formand for Østerbro Idrætspark, og var derved drivkraften bag opførelsen af de nye tennishaller på Svanemølleanlægget.


2008: Henrik Lindholm


Henrik_Lindholm_AaretsLeder_100pxKlubbens tidligere kasserer i 20 år og Æresmedlem fik endnu en æresbevisning. Denne gang for sit store arbejde med både ØI, selskabet bag divisionsholdet og klubbens likviditetsstyring. Henrik blev også "Årets leder" i  1992.2007: Torben Henriksen


Torben_Henriksen_Ny_AaretsLeder_100px

Den fodbold-og tennisspillende advokat udførte et fornemt arbejde i forbindelse med salget af den gamle tennishal på Gunnar Nu Hansens plads. Og timelønnen var på mikroniveau.2006: Klaus B. Johansen


Klaus_B_Johansen_AaretsLeder_2006_100px

En helt enestående arbejdsindsats, ikke på midtbanen på Legendeholdet & Old Boys, men som klubbens Webmaster. Klaus B. har været med fra starten i 2003, og er hovedansvarlig for hjemmesidens udvikling.

2005: Hans Drachmann

Uhyre aktiv i klubbens vanskelige periode, først I fodboldbestyrelsen og herefter som sekretær i Hovedbestyrelsen. Var bagmanden bag de vigtige INFO-meddelelser til medlemmerne.

2001: Michel Zola


Zola_AaretsLeder_100px

Meget aktiv ungdomsformand, som var den eneste der gik ind for, at oprettet et pigehold. Holdet blev oprettet, og de blev københavnsmester i debutsæsonen. Sikkerhedsvagt på Østerbro Stadion.


2000: Sara Crone


Sara_Crone_AaretsLeder2000_100px

Havde med usædvanlig ihærdighed genoplivet det, at klubben igen arrangerer turneringer I tennisafdelingen. En dejlig glad og dygtig leder i tennisafdelingen.

1999: Mogens Hansen


Mogens_Hansen_100pxUngdomstræner og leder for de mindste årgange. Mogens havde selv haft en strålende ungdomskarriere på diverse hold under David Christensens ledelse. Han fik desværre kun 1 kamp på 1. holdet (i 1981) på grund af skader. Hans båd med navnet B1893 var på forsiden af Fodboldbladet i 2009.
1998: Freddie Birtø

Freddie_Birtoe_100pxRedaktør af medlemsbladet i over 10 år, og indtil for nylig også kampprogrammerne til divisionsholdets kampe. Derudover sekretær i Hovedbestyrelsen.


1997: Jan Rasmussen


Jan_Rasmussen_AaretsLeder_1997_100px

Leder af Divisionsafdelingen. Kom ind i klubbens som forældre til David (årgang 76’), og blev den vej et stort aktiv for klubben, bl.a. i fodboldbestyrelsen, hvor han var formand.
1996: Paul "Ost" Davidsen


Poul_Davidsen_AaretsLeder1996_100px

Formand for Old Boys afdelingen og formand for 100-mands klubben.  Havde derudover udført et stort arbejde med, at koordinere inspektørområdet i det nye klubhus, Slottet.
1995: Torben Biilmann


Torben_Biilmann_100x100Havde siddet som tennisafdelingens repræsentant i Hovedbestyrelsen i hele perioden omkring udflytningen fra Stadionbygningen til Svanemølleanlægget, og havde ydet en fremragende indsats. Efter endt arbejde kunne han trække sig ud med god samvittighed.1994: John Larsen


John_Larsen_AaretsLeder_1994_100px

Formand for aktivitetsudvalget, som brugte uanede tid i klubben, til trods for han havde sit eget VVS-firma. John var samtidig holdleder for DS-holdet.


1993: Kurt Olsen


Kurt_Olsen_AaretsLleder_1993_100px

I jubilæumsåret tilfaldt prisen den tidligere 1. holdsspiller, der havde været meget aktiv i klubben, både som holdleder for 1. holdet og som initiativtager til 100-mands klubben.
1992: Henrik Lindholm


Henrik_Lindholm_AaretsLeder_100px

Klubbens 54-årige kasserer og derved med i Hovedbestyrelsen. Havde de sidste 17 år havde udført et enormt stort og værdifuldt arbejde for klubben. Henrik ’protesterede’ over han fik pokalen, den burde tilfalde et medlem udenfor bestyrelsen.1991: Knud Petersen

Petersen_Knud_AaretsLeder_100pxKlubbens gamle spiller og træner, medlem siden 1934, havde efter sin pensionering som ’gasmand’ , udført mange timers daglig arbejde for klubben med rengøring m.v.

1990: Børge Carlsen


Boerge_Carlsen_AaretsLeder_1990_100px

Den 75-årige Børge fra Aktivitetsudvalget havde udført et kæmpearbejde med salg af lodder og målaktier samt en meget tæt kontakt til annoncører og sponsorer.


Profilerne er skrevet af Palle "Banks" Jørgensen
.


Skrevet af Hans Drachmann   
Antal hits: 15271
Senest opdateret: 16 september 2017